מהי הומאופתיה

ההומאופתיה הקלאסית הינה שיטת טיפול שפותחה בגרמניה לפני כ – 200 שנה, ע"י ד"ר סמואל הנמן שהיה רופא, רוקח, כימאי ופיזיקאי. ד"ר הנמן החליט לנסות חומרים ולבחון מהם הסימפטומים שהם מעוררים אצל אנשים בריאים, והאם הם מצליחים לרפא אנשים חולים בעלי אותם סימפטומים.
במהלך ניסויים אלו גילה הנמן שיטתיות ועקביות בדרך פעולת התרופות, ומכאן התגלה העיקרון ההומאופתי (הומאו = דומה, פתיה = סבל) לפיו, חומר המסוגל לגרום להופעת סימפטומים של מחלה מסוימת אצל האדם הבריא, יכול גם לרפא את האדם הסובל מסימפטומים של מחלה דומה.
אחד העקרונות המרכזיים בהומאופתיה הוא: "דומה בדומה ירפא". ההומאופתיה מתבססת על הגילוי כי חומר מסוגל לרפא תופעות דומות לאלה שהוא מעורר, ובלבד שהוא יינתן על ידי הומאופת קלאסי מוסמך.
ד"ר הנמן גרס שלגוף יש היכולת לרפא את עצמו. הוא קרא לכח זה "כח החיים". כח זה רדום לעיתים, ולכן יש "להעירו" בעזרת רמדי (הכנה הומאופתית), אשר תפקידה לעורר בגוף כוחות התנגדות טבעיים למחלה.
התפיסה הבסיסית בהומאופתיה קלאסית היא הוליזם ואינדיבידואליזם, שמשמעותם: הוליזם -  ההומאופתיה  הקלאסית מטפלת במחלה כדבר הפוגע ומשפיע על האדם כמכלול.
אינדיבידואליזם – כל אדם הוא אינדיבידואל, והמחלה מיוחדת לו. כל אדם יגיב אחרת לאותו ארוע, טראומה, מחלה וכד'. גם אם הסימפטום דומה, הביטוי שלו הוא אינדיבידואלי. לדוגמא: שני אנשים הסובלים מערכי לחץ דם גבוה. האחד הגיע לטיפול כי ידע שהוא סובל מלחץ דם גבוה, האחר הגיע כי כאבה לו הבטן, וכשמדדו לו לחץ דם, הסתבר שהערכים מאד גבוהים, אך הוא לא היה מודע לכך.
ההומאופתיה הקלאסית, מהיותה רפואה הוליסטית, לצורך בחירת הרמדי, מביאה בחשבון את כל הסימפטומים: הפיזיים, הרגשיים, הנפשיים והמנטליים. אם אתה סובל מכאבי ראש, משמע שזה הסימפטום שהגוף בחר לאותת בעזרתו על הסבל שלך. לכן, בהומיאופתיה קלאסית לא תקבל רמדי  לטיפול בכאב הראש בלבד, אלא הסימפטום ייבחן היטב מכל ההיבטים, והרמדי שתקבל תתייחס למכלול.
פעמים רבות, אדם הסובל מסימפטומים שונים, ייאלץ לפנות למומחים שונים. לדוגמא: אדם הסובל מפריחה, צרידות כרונית, כאבי גב, ופחד ממקומות סגורים: ברפואה המערבית  יפנה החולה הנ"ל  עם כל בעיה, למטפל אחר. עם הפריחה – לרופא עור, עם הצרידות – לרופא אא"ג, עם כאבי הגב – לאורטופד, עם הפחדים – לפסיכיאטר או לפסיכולוג. כל "איבר" מטופל ע"י מומחה אחר. לעומת זאת, ההומאופתיה רואה את כל הסימפטומים הללו כשייכים לאותו אדם, ותחפש את שורש הבעיה הגורמת לכל הסימפטומים השונים, ותתייחס אליהם כחלק בלתי נפרד מהשלם.
בהומאופתיה קלאסית, שני אנשים אשר יתלוננו על אותם סימפטומים, יקבל כל אחד מהם רמדי שונה, משום שהחויה שממנה התחיל תהליך החולי היתה שונה.
לדוגמא: שני אנשים הסובלים מהפרעת שינה. ברפואה המערבית, שניהם יקבלו את אותה תרופה. בהומאופתיה, הרמדי תותאם  אישית לכל אחד מהם.
גם אם אנחנו סובלים מאותם סימפטומים, אנחנו אנשים שונים, ולכל אחד מאיתנו  יש את המיוחדות שבו. לכן, בהומאופתיה הקלאסית אנחנו שואפים להגיע אל המיוחד והשונה שבכל אדם הפונה אלינו לטיפול, ולהתאים לו, ולו בלבד, את הרמדי המתאימה. הרמדי  מותאמת לאדם ולא למחלה.
הסימפטומים מבטאים מצוקה של האדם הזקוק לעזרה. הם משקפים את היציאה מהאיזון הפנימי.
הסימפטומים הינם הביטוי החיצוני לשורש הבעיה הבלתי נראית, הנסתרת מעינינו.
ההומאופתיה הקלאסית רואה במרכז את האדם החולה ולא את המחלה. הסימפטומים החיצוניים הינם ביטוי  לחויה שלילית פנימית אשר גרמה לפגיעה בכוחות הריפוי של האדם , להפרת האיזון הפנימי שלו ובסופו של דבר – לבעיות המתבטאות בסימפטומים  הנראים לעין.
הסימפטומים הנראים לעין הינם בעצם סימני אזהרה, מעין "נורה אדומה", שהאדם מבטא דרכם את חוסר האיזון הפנימי. לכן הטיפול בסימפטומים החיצוניים (בלבד), יביא אך ורק להקלה זמנית ולדיכוי הסימפטום, אך אינו מביא לריפויו. כל עוד לא נגע הטיפול במקור הבעיה אלא רק בביטויה החיצוני, תמשיך המחלה  להתקדם ותתבטא בסימפטומים נוספים.
ההומאופתיה מתייחסת למחלה כהפרת האיזון של כוח הריפוי הפנימי, הקיים בכל אחד מאיתנו. כל מי שנולד בריא, כח הריפוי שלו הוא בעל חיוניות, ומסוגל להגיב לגרויים חיצוניים וסביבתיים שונים.
כאשר כח הריפוי נפגע, הוא מאותת בצורת סימפטומים הנראים לעין.
מטרת הטיפול ההומאופתי הינה להחזיר את האדם למצב של בריאות ואיזון מבחינה פיזית, רגשית, נפשית, ומנטלית.
עד כה, למדע אין כלים למדוד את האופן שבו הטיפול ההומאופתי מפעיל את כוחות הריפוי הטמונים באדם.
ההומאופתיה סבורה כי כל מחלה יש לרפא על ידי אמצעי הדומה לה ולא ע"י אמצעי הנוגד אותה, כנהוג ברפואה המערבית (לדוגמה: נוגדי לחץ דם, נוגדי דיכאון, נוגדי אלרגיה, נוגדי עצירות וכד'). הרמדי פועלת עם כוון המחלה, והכוח המסלק את המחלה הוא הכוח של האדם הנוטל אותה, לא הכוח של הרמדי. הרמדי מעוררת את כוחות הריפוי של האדם ומפעילה אותם. כוחות הריפוי לוקחים מהרמדי רק את מה שהם זקוקים לו.
הטיפול ההומאופתי הינו עמוק, אך עדין, אינו ממכר ואינו כרוך בתופעות לוואי. לכן הוא בטוח גם בתקופות חיים המתאפיינות ברגישות גבוהה, כמו הריון והנקה וגם כטיפול בתינוקות וילדים.

ההומאופתיה הקלאסית, הינה שיטת טיפול יעילה ובטוחה, המאפשרת ריפוי של חוליים פיזיים, רגשיים, נפשיים, מנטליים, כרוניים ואקוטיים, בכל שלבי החיים – מינקות ועד זיקנה.